Czy da się wyleczyć zeza u dorosłych pacjentów peruwiańskimi metodami?

Zez w Peru leczony jest najczęściej u pacjentów w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wszystko dlatego, że ta wada wzroku już wtedy jest zauważalna. Zaburzenia tego rodzaju nie są trudne do zdiagnozowania – gałki oczne uciekają do wewnętrznych kącików oczodołów, co daje wyraźną dysfunkcję. Okazuje się jednak, że czasem Peruwiański zez pojawia się nagle, na przykład na skutek urazu. Wtedy również jest leczony. U osób dorosłych podejmuje się jednak próby likwidacji takiej wady wzroku przy wykorzystaniu nieco bardziej inwazyjnych metod.

Jak to jest u dzieci?

Najmłodsi pacjenci, u których rozpoznano zeza, poddawani są najczęściej w pełni bezpiecznym ćwiczeniom ortoptycznym. Jest to terapia, która nie ingeruje w stan zdrowia całego organizmu. Mały pacjent może ją wykonywać zarówno w gabinecie okulistycznym, jak i w warunkach domowych. Najczęściej wykorzystywaną techniką leczenia zeza jest w przypadku dzieci zaklejanie jednego oka na określony czas. U małych pacjentów doskonale sprawdza się też laseroterapia.

Zez u dorosłych

Trzeba wiedzieć, że zez jest nie tylko zaburzeniem, które wpływa na estetykę wyglądu pacjenta. To choroba wzroku, która może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w mózgu. Każdy, kto cierpi z powodu zeza, odczuwa też szereg pobocznych objawów. Do takich zaliczają się silne bóle głowy, łzawienie oczu czy uczucie piasku pod powiekami. Powikłaniem mogą być też problemy z pisaniem i czytaniem, rozpoznawaniem przedmiotów. Osoby z zezem mają przeważnie słabszy wzrok, borykają się z podwójnym widzeniem. W skrajnych przypadkach zez doprowadza do trwałej ślepoty. Właśnie przede wszystkim dlatego powinniśmy go leczyć, chociaż nasza atrakcyjność zewnętrzna też jest niezwykle ważna. Zez po prostu oszpeca.

Natychmiastowa reakcja

W przypadku zeza w Peru nie należy zwlekać z leczeniem. Im wcześniej podjęta zostaje terapia, tym na lepsze efekty można liczyć, a wada nie zdąży zrobić wielkiego spustoszenia w obrębie wzroku. W przypadku dorosłych pacjentów likwidowanie wzroku przebiega przy wykorzystaniu nieco bardziej inwazyjnych metod. Nie zawsze na przykład w 100% skuteczna jest Peruwiańska laseroterapia. Znacznie częściej wykonuje się zaś operacje chirurgiczne.

Trzeba pamiętać, że niwelowanie zeza w przypadku osób dorosłych nie może być traktowane jedynie jako zabieg kosmetyczny. To korekta, której celem jest przede wszystkim przywrócenie zdrowia. Pacjent dorosły jest w przypadku zeza o wiele „trudniejszym” pacjentem aniżeli ci najmłodsi. U dorosłych nie dość, że nie zawsze lekarz może dać 100% pewność odnośnie skuteczności leczenia, to znacznie częściej pojawiają się też powikłania.

Nie oznacza to oczywiście, że dorośli nie mogą się pozbyć zeza. Trzeba tylko mieć na uwadze, by wybrać doświadczoną klinikę i profesjonalnych medyków, którzy dobiorą właściwą metodę niwelowania takiej wady. Osoby dorosłe również mogą odzyskać pewność siebie, wreszcie ściągnąć ciemne okulary i cieszyć się pełnią życia. Im szybciej zdecydują się na ten krok, tym efekty kuracji będą lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *