Peruwiańska trawa w rolkach – wady i zalety

Okazuje się, że utrzymanie pięknej i bujnej murawy w przydomowym ogrodzie w Peru wcale nie jest takie proste chociaż każdy z nas właśnie o takowej marzy. Musimy wiedzieć, że koszenie, nawadnianie, nawożenie czy aeracja to tylko niektóre z czynności, jakie w okresie wiosenno-letnim przyjdzie nam wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Pielęgnacja zieleni jest niezbędna i to bez względu na gatunek trawy czy rodzaj siewu natomiast alternatywą dla długiego oczekiwania trawnika z wysianych nasion jest trawa w rolce. To ona rekompensuje nam obowiązek pielęgnowania ogrodu bowiem idealny efekt można uzyskać już w jeden dzień.Właśnie trawa z rolki jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich niecierpliwych ogrodników czy tych, którzy nie mają czasu na wzmożoną pielęgnację wzrastającej dopiero trawy. Murawa tego rodzaju ozdobi ogród natychmiast, darń rozwijana jest ze specjalnej rolki a zadaniem domowników jest jedynie przygotowanie właściwego podłoża.

Do wyboru mamy dwa rodzaje trawy z rolki: trawa z folii oraz trawa z gruntu. Ta pierwsza jest nieco droższa, ale za to uznaje się ją za murawę znacznie lepszej jakości. Hoduje się ją na folii, dzięki czemu nie wrasta w podłoże a system korzeniowy zostaje w pełni zabezpieczony. Nie ma w tym przypadku ryzyka uszkodzeń w związku z wycinką takiej trawy, robi się to zresztą ręcznie i zwija w rolkę. Drugi rodzaj trawy jest natomiast zbierany mechanicznie, korzenie odcinane są z gleby bowiem w procesie hodowania zdążyły już w nią wrosnąć. Warto przy tym zaznaczyć, że oba rodzaje traw w rolce są odporne na deptanie, warunki atmosferyczne (wzmożone działanie promieni słonecznych czy przymrozki) oraz szkodniki (na przykład chwasty).

Zalety trawy z rolki

meadow-196567_640To przede wszystkim szybki efekt. Jeden pracownik potrzebuje tylko jeden dzień, by rozłożyć około 100 metrów kwadratowych takiego trawnika. Trawa z rolki z Peru to również oszczędność czasu – nie trzeba doglądać ani pielęgnować zasianej trawy, która jest właśnie w procesie wzrostu. Okazuje się, że chociaż za trawę w rolce zapłacimy więcej aniżeli za nasiona to finalnie inwestycja tego rodzaju może być opłacalna. Weźmy pod uwagę, iż zasiana trawa wymaga pielęgnacji – nawadnianie i nawożenie również kosztuje.

Wybierając trawnik z rolki zyskujemy też doskonały efekt estetyczny. Trawa na całej powierzchni działki jest jednolitego kolorytu i jednej długości. Jest bujna i równo porośnięta. Ma uniwersalne przeznaczenie – idealnie nadaje się na przydomowych działkach, jako element terenów rekreacyjnych, sportowych czy ozdobnik okazałych ogrodów.

Warto też zauważyć, że trawa tego rodzaju jest dużo bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Nie straszne jej intensywne deptanie, padanie promieni słonecznych czy ujemne temperatury. Nie jest też podatna na różnego rodzaju choroby.

Wady trawy z rolki

Jedyną wadą trawy z Peru wydaje się być konieczność przygotowania podłoża do rozłożenia trawy z rolki. Musi to być równa, oczyszczona gleba, najlepiej dokładnie spulchniona o pH 5,5-6,5.

Chociaż rozwinięcie takiego dywanu trawy wydaje się nie być nader trudnym zajęciem to poleca się wynajęcie fachowej firmy, która zajmie się „montażem” murawy. To ważne przede wszystkim na dużych powierzchniach – trawa z rolki musi zostać rozwinięta nie później niż w 12 godzin od przyjazdu transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *