Ukraińcy w Peru

Peru to nie tylko Machu Picchu, chociaż kraina Inków najbardziej właśnie z tą atrakcją się kojarzy. Warto zaznaczyć, że do Peru zjeżdżają turyści z całego świata, by poznać tamtejszą, unikalną kulturę.

Ci, którzy czcili słońce, stworzyli na ziemiach Peru niezwykłą cywilizację. Jej ślady można podziwiać do dzisiaj. To zresztą jedna z najstarszych cywilizacji na całym świecie. Do Peru przyciąga też krajobraz, kuchnia, muzyka i tutejszy folklor. Do tego zakątka Ameryki Południowej przyjeżdża rzesza chętnych podziwiana z najbardziej odległych miejsc. Wśród turystów nie brakuje także Polaków czy naszych sąsiadów ze wschodu, czyli Ukraińców.

Kilka słów o demografii

Peru zajmuje swoją powierzchnią 1 285 222 kilometry kwadratowe. Ten region świata zamieszkuje blisko 29 181 000 osób. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam 23 mieszkańców. Najwięcej z nich mieszka oczywiście w Limie, czyli stolicy Peru. Dla porównania, Ukraińców, którzy tak często odwiedzają Peru, jest ponad 45 049 000. Na metr kwadratowy całego terytorium Ukrainy przypada blisko 75 osób.

Co ciekawe, Peru w porównaniu z Ukrainą jest krainą większą, ale zamieszkiwaną przez mniejszą ilość ludzi. Ogromne obszary terytorium tej Republiki są więc wolne od cywilizacji. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu rzesza turystów. Wszyscy chcą pewnie nie tylko zobaczyć nieziemskie widoki, ale też doznać totalnego odprężenia.

Co warto zobaczyć?

Ukraińcy w Peru i wszyscy, którzy przybywają do tej krainy, powinni zobaczyć co najmniej kilka głównych atrakcji tego zakątka kuli ziemskiej. To oczywiście górska stolica Machu Picchu, stworzona przez Inków, którzy wszystko zbudowali z ogromna precyzją i wielkim przemyśleniem. Machu Picchu jest zresztą chyba najbardziej znaną atrakcją w całym Peru. Chyba każdy człowiek na ziemi zna historię tej góry.

Ale tak jak wspomnieliśmy, w Peru dostępnych jest znacznie więcej interesujących miejsc i okazów tutejszej kultury. Warto odwiedzić na przykład inkaskie ruiny miejskie, jakie zachowały się w okolicy Cusco. Jeśli ktoś zawita w rejony jeziora Titicaca, to z całą pewnością powinien zobaczyć mieszczące się nieopodal grobowce ludu Collas (Chullpas). Ciekawe jest też miasto Chan Chan.

W ostatnich latach, Peru stało się obiektem zainteresowań, ale nie ze względu na dostępną tam cywilizację czy zachowane obiekty historyczne. Musimy pamiętać, że ponad połowa terenu Republiki to dzika puszcza. Ukraińcy w Peru bardzo chętnie zwiedzają te okolice, głównie w okolicach wybrzeża. Największą popularnością cieszy się chyba Cordillera Blanca. Nieopodal, bo jedyne 14 kilometrów dalej znajduje się najwyższy szczyt Peru, czyli Huascaran.

Ciekawostka

Czy wiedzieliście, że na całym świecie istnieją dokładnie 103 strefy ekologiczne? Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że aż 803 znajdują się właśnie na terytorium Peru. Teraz chyba już nikt nie ma wątpliwości, dlaczego wycieczka w tamte strony cieszy się tak dużą popularnością.

Na pewno nie każdy również ma świadomość tego, że aż połowa Peruwiańczyków to Indianie. Mieszkają zazwyczaj w rejonach górskich, odciętych od świata i niedostępnych dla cywilizacji. W całym Peru mieszka blisko 50 grup etnicznych a do większości z nich zupełnie nie ma dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *