Dyskopatia to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób ortopedycznych. Okazuje się, że diagnozowana jest u ogromnej grupy Polaków i najczęściej niestety dopiero wtedy, gdy jest już w zaawansowanej fazie rozwoju. Warto wiedzieć, jak rozpoznać dyskopatię w początkowym stadium, bo dzięki temu możliwe jest nieinwazyjne i całkowicie skuteczne leczenie. Należy pamiętać, że dyskopatia niejednokrotnie prowadzi do trwałych zmian, które możliwe są do usunięcia jedynie operacyjnie, a chory pozostaje na długi czas unieruchomiony.
Jakie są pierwsze objawy, które daje dyskopatia? Leczenie powinno rozpocząć się od razu po odczuwaniu nawracających dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Te nie muszą być od razu o silnym natężeniu natomiast zawsze ból ten jest promieniujący. W późniejszym etapie ból może przenosić się nawet na kończyny dolne, przyczyniać się do uczucia drętwienia, mrowienia, a nawet niedowładu. Bagatelizowana dyskopatia powoduje coraz silniejszy ból, w końcu całkiem unieruchamia pacjenta. Nierzadko wraz z nią diagnozowana jest przepuklina międzykręgowa, której zwalczenie odbywa się także poprzez interwencję neurochirurga i wykonanie inwazyjnej operacji.
Jeśli już wiesz jakie objawy i następstwa może powodować przepuklina, zadbaj o rutynowe kontrole u ortopedy przynajmniej raz w roku, nawet wtedy, gdy nie odczuwasz bólu pleców. Ten może pojawić się nagle, a choroba może rozwijać się bez żadnych objawów.