Dbanie o nasze środowisko naturalne jest bardzo istotną kwestią, na którą należy uczulać dzieci już od najmłodszych lat. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów jak dzieci mogą dbać o środowisko.
Dbaj o ubrania
Ubrania się niszczą, te dziecięce wyjątkowo szybko. Jednak, zamiast wyrzucać, warto na kurteczkę czy spodenki naszyć lub naprasować łatkę. Dziecko będzie zadowolone, gdy samo będzie mogło wybrać wzór. Ubranka w dobrym stanie, z których dziecko wyrosło przekaż innej mamie.
Czy wiesz, że według fundacji WWF do uprawy ilości bawełny potrzebnej do produkcji jednego T-shirta potrzeba aż 2700 litrów wody?
Nie wyrzucaj zużytych ubrań. Można je wykorzystać do wykonania maskotki, przerobić na inny rodzaj odzieży, czy wykorzystać do prac plastycznych.
Gaś zbędne światła
Wybierz żarówki energooszczędne i włączaj światło tylko wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz. Uczul dziecko, że gdy wychodzi z łazienki czy ze swojego pokoju, powinno zgasić światło. Zobaczysz, wejdzie mu to w nawyk!
Nie wyrzucaj
Z wielu domowych odpadów można wykonać nowe przedmioty
Ze słoika po ogórkach czy miodzie może powstać naczynie na lemoniadę.
Z puszki po pomidorach wykonajcie kubek na długopisy.
Wytłaczanka po jajkach to świetne podłoże do sadzenia pestek czy nasionek.
Pudełeczka po lekach-idealne do budowania papierowego miasta
Opakowanie po jogurcie może posłużyć jako naczynie do domowych lodów.
Dzięki ponownemu wykorzystaniu „śmieci”, nie wylądują one na wysypisku. Dodatkowo rozbudzą wyobraźnię dziecka i rozwiną umiejętności plastyczne.
Patrz, co kupujesz
pasta do zębów – plastikowa tubka + kartonik + folia ( w przypadku dwupaków) [po co?!]
ogórek – owinięty folią
włoszczyzna – kartonowa tacka + plastikowa siatka
To tylko niektóre przykłady bezsensownych opakowań, które zaraz po rozpakowaniu lądują w koszu i nie spełniają żadnej znaczącej roli. Robiąc zakupy, wybieraj produkty świeże, te na wagę. Miej ze sobą wielorazowe torebki do ważenia warzyw i owoców-na przykład uszyte ze starej firanki.
Każdy zachowanie, które pozwala na oszczędność energii czy redukcję ilości śmieci jest godne naśladowania. Gdy dorośli będą się zachowywać odpowiedzialnie, to dzieci również.