Wiosenny wybuch alergii- co robić?

Alergia jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na alergen. Nasz organizm w kontakcie z alergenem uznaje go za wroga, a zetknięcie z nim powoduje rozwój stanu zapalnego. Najczęstszymi alergenami są pyłki drzew, krzewów oraz traw, warto jednak podkreślić, że alergię mogą wywoływać także zarodniki pleśni oraz zjadane przez nas pokarmy.

Jeśli towarzyszą Ci takie objawy jak:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunki, mdłości, wymioty);
  • problemy z przełykaniem śliny;
  • afty;
  • trudności z oddychaniem;
  • świszczący oddech;
  • opuchnięcie twarzy, ust, gardła;
  • zmiany skórne.

To znak, że warto wykonać badanie nietolerancji pokarmowej! Być może, któryś z produktów, które zjadasz powodują objawy. Tak często diagnozowany zespół jelita nadwrażliwego również może być objawem alergii pokarmowej.

Skąd się bierze alergia?

Przyczyn, dlaczego alergia występuje jest bardzo wiele, częściowo są to czynniki genetyczne, a częściowo środowiskowe. Czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenie środowiska i przetworzona żywność, ale także stres mogą wpływać na wzrost przepuszczalności jelitowej, często też układ immunologiczny wykazuje nadmierną wrażliwość na czynniki otoczenia wdychane z powietrzem i dostarczane z pożywieniem, stąd pojawia się alergia. Skłonność do wystąpienia alergii u danej osoby jest dodatkowo większa, jeśli któryś rodzic jest alergikiem. Jeśli wywiad rodzinny nie jest obciążony, to ryzyko rozwoju alergii u dziecka automatycznie wzrasta.

Test na alergie pokarmową– znajdź przyczynę objawów

Panel pokarmowy ImuPro jest badaniem na nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne. Sprawdza ono poziom przeciwciał IgG względem konkretnych składników pokarmowych. To właśnie podwyższone miano przeciwciał wskazuje, że dany pokarm wywołuje aktywację układu immunologicznego, a co za tym idzie może być źródłem dolegliwości.

Jak leczy się alergię na pokarmy?

Nie ma lekarstwa na alergie pokarmowe, ale istnieje kilka metod leczenia jej objawom. Jedną z najprostszych metod leczenia jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu z codziennego jadłospisu produktów zawierających alergeny wywołujące reakcję alergiczną. Warto taką dietę przedyskutować z dietetykiem, aby uniknąć na diecie eliminacyjnej niedoborów witamin czy składników mineralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *